"Loading..."

Кахля з пічного комплексу Петра Гаврищіва Поч. ХІХ ст.

Кахля з пічного комплексу Петра Гаврищіва Поч. ХІХ ст.
23,3 х 17,8 х 5,5 см
Матеріали – глина, ангоб, полива, розпис
с. Білоберізка, Верховинський р-н, Івано-Франківська обл.
Фондова колекція гуцульських кахель Національного музею народної архітектури та побуту України є вагомим внеском у загальну музейну й культурну спадщину України.
В колекції музею зберігається унікальна збірка кахель з розписами Петра Гаврищіва – одна з найдавніших пам’яток гуцульського кахлярства початку ХІХ століття, яка складається із 32 розписних полив’яних кахель.
Представлена кахля є частиною цього комплексу та оригінальна за сюжетом. На ній у верхніх кутах зображено сонце і півмісяць, стилізований човник із щоглою і прапором зеленого кольору. У човні сидять двоє чоловіків у капелюхах (один із зеленою гілкою у руці). У нижній частині: риба у лівому куті, а у правому – русалка.  
Відомий доктор мистецтвознавства Юрій Лащук у своїх дослідженнях гуцульського кахлярства говорить про існування двох подібних пічних комплексів Петра Гаврищева: це піч із села Білоберізки Івано-Франківської області, яка у квітні 1971 року надійшла до колекції НМНАПУ та піч, яка зберігається у етнографічному музеї міста Будапешт, Угорщина.
Цінність цієї знахідки для музею полягає у тому, що, ймовірно, це єдиний в Україні повний комплекс печі цього майстра.
Коментарів: 0
Залиште свій коментар