"Loading..."
Окружний двір із с. Солов’ї, Ратнівського району, Волинської області

   Традиція будівництва замкнутих комплексів житлових і господарських споруд відома з давнини в Середній Азії, Білорусі, Карпатах, Поліссі. У них було легше доглядати худобу, захищати її від хижих звірів, а також зберігати знаряддя праці та речі господарського вжитку. Такі двори стояли переважно окремо – серед лісу або степу.
   Окружний двір знайдено в селі Солов’ї. Його власником був Петро Якович Царик. У зв’язку з аварійним станом будівлі деякі приміщення довелося замінити іншими, виявленими в селах Волинської області.
   Окружний двір – це комплекс із 12‑ти житлових та господарських приміщень (хата, сіни, комора, покліть, колешня, сутки, шопа, сутки, хлів, сутки, сілник, шопа), з’єднаних по периметру одним дахом. Будівлі рублені з колотих вільхових та різаних соснових плах. Долівки скрізь земляні, глинобитні.
   Хата зведена 1851 року. Вона курна, з митими стінами, має традиційне обладнання. На грядах висить місцевий одяг. Рушники й настольник виготовлені з картатого лляного полотна з вибілених і невибілених ниток. Біля полу – плетена колиска, біля столу – бодня. У миснику стоять гончарні вироби із села Рокита Старовижівського району та чорнодимлена кераміка, прикрашена невибагливим лінійним орнаментом. Житло освітлювали світочем, через який дим виходив на горище. Лучину палили на закріпленій до стіни лопаті.
   Сіни мають двоє дверей, одні з них – у внутрішній двір. Покліт, який прибудовано до хати, призначений для зберігання овочів та соління. Колешня використовувалася як майстерня господаря та сукновальня для валяння сукна вручну. У шопах зберігається різноманітний інвентар, віз, гвинтова олійниця, ярма, пристрої для виготовлення крохмалю. У них також утримували дрібну й велику рогату худобу, коней. Сутки використовувалися для зберігання дров. У сілник складали сіно, а утрамбовану долівку використовувати як токовище. До сілника прибудовано «карат» – січкарню з кінним приводом.
   До складу садиби також входить невеликий вітряк із села Кримне, розрахований на потреби одного господарства.