Науковий доробок Ніни Олексіївни Зозулі
У лютому 2021 року минають перші роковини з дня смерті Ніни Олексіївни Зозулі – відомого українського етнографа, багаторічного завідувача експозиційного відділу «Поділля і Зона вітряків» Національного музею народної архітектури та побуту України.
Музей народної архітектури та побуту України було засновано 1969 року, а вперше його відкрили для відвідувачів у липні 1976. Ніна Олексіївна присвятила роботі в музеї 47 років свого життя (з 1972 року), тобто брала безпосередню участь у його створенні та розбудові.
Народилась Ніна Олексіївна Зозуля 12 серпня 1947 р. в с. Іваниця, Ічнянського району, Чернігівської області. У 1967 році вступила до Київського державного університету імені Тараса Шевченка. Навчалась на кафедрі середніх віків у відділі етнографії. Закінчила університет у 1972 році, отримавши фах викладача історії та суспільствознавства. 1 серпня 1972 року почала працювати у Музеї на посаді наукового працівника. З січня 1977 р. – завідувач сектору етнографії відділу «Поділля». З 2008 року і до кінця життя працювала завідувачем відділу «Поділля і Зона вітряків».
За час роботи в музеї Н.О. Зозуля провела понад сто наукових експедицій і передала до фондів музею більше п’яти тисяч етнографічних експонатів.
«Перше було відрядження, це було в Кам’янець-Подільський район, в Рогізну. Це ми були з Валентиною Яківною Ткаченко. Вона кандидат наук була. Мистецтвознавець, здається… Ми приїхали і нам навиносили стільки кераміки. …І так тече потічок унизу, а там гори, а ми стоїмо, з Валентиною Яківною на камінцях, миємо її. …І тоді в рюкзаки і потягли на верх. І то тягли в Київ, своїм ходом, на плечах»[1].
(З неопублікованого інтерв’ю Ніни Зозулі Віктору Косаківському)

Науковий доробок Н.О. Зозулі доволі різноманітний і загалом відповідає духові наукової діяльності Музею в різні періоди його існування. Так, у 70-80-х роках, в час, коли найактивніше розроблялася і наповнювалася експозиція музею, дослідницька робота Н.О. Зозулі спрямована на створення тематико-експозиційних планів експозиції «Поділля». Усього вона брала участь у розробці восьми тематико-експозиційних планів, що стали основою для створення інтер’єрів експозиції «Поділля», серед яких: тематико-експозиційний план садиби заможного селянина з хатою із села Гарячинці Новоушицького району Хмельницької області (друга половина ХІХ – поч. ХХ ст.) (науковий план експозиції та проект її оформлення) (1985 р.); тематико-експозиційний план садиби селянина з Кам’янець-Подільського району Хмельницької області (з хатою з с. Кадиївці 1882 року) (1982 р.); тематико-експозиційний план обладнання садиби селянина-середняка з Придністров’я: хата з с. Яришів, «шопа» з с.Теремці, комора з с.Баговиця, саж з с.Грушки (1982 р.); тематико-експозиційний план хати малоземельного селянина з с.Луги Чечельницького району Вінницької області (1980 р.) та ін.
Одночасно зі створенням і відкриттям Музею у 70-х роках постає потреба у довідкових та науково-популярних виданнях про музей для відвідувачів. Сьогодні маємо цілу низку тематичних буклетів, наборів фотолистівок, розгорнутих путівників, розроблених за участі науковців музею, в тому числі і Н.О. Зозулі. Три ґрунтовні музейні путівники, де автором інформації про експозицію «Поділля» є безпосередньо Н.О. Зозуля, випускались у 1981 [21] (фотопутівник), 1985 [19] і 2007 [20] роках і на сьогодні, на жаль, уже стали бібліографічною рідкістю. Н.О. Зозуля є автором розділу «Поділля» енциклопедичного видання «Звід пам’яток історії та культури України» (ч. 2, кн. 1, 2004 р.) [4]. Однією з останніх праць Н.О. Зозулі у руслі науково-довідкової літератури для широкого загалу була розробка розгорнутого інформаційного буклету (спільно з Н.В. Астапенко), присвяченого 200-річному ювілею освячення і 45-річчю з часу встановлення в НМНАПУ церкви св. Миколая (1817 р.) із с. Зелене Гусятинського р-ну Тернопільської обл. [3].
«Україна велика, людей багато, експедицій Ви ж бачте скільки у нас було. І то одне за одним їхали. Здається, у 75 році у мене було біля 100 відряджень на рік. Я так запам’ятала, як писала звіт» [1].
(З неопублікованого інтерв’ю Ніни Зозулі Віктору Косаківському)
Ніна Олексіївна Зозуля та Євгенія Володимирівна Гайова на експозиції «Поділля». 80-ті рр. ХХ ст.
У 2000-х – 2010-х роках коло дослідницьких інтересів Н.О. Зозулі загалом збігається з переліком планових трирічних наукових тем, над розробкою яких вона сумлінно працювала у цей період: «Народна культура Східного Поділля» (2005-2007 рр.), «Народна творчість в декоративному оформленні подільського житла і господарських будівель двору та його ретрансляція в експозиції Національного МНАП України» (2008-2010 рр.), «Кераміка Поділля у фондовій колекції Національного музею народної архітектури та побуту України кін ХІХ-ХХ ст.» (2011-2013 рр.), «Тканина Поділля у фондовій колекції Національного музею народної архітектури та побуту України кінця ХІХ – ХХ ст.» (2016-2018 рр.).
Якісним наслідком роботи над цими темами стала велика кількість наукових та науково-публіцистичних статей, що у різний час виходили друком у фахових виданнях України.
Ціла низка публікацій Н.О. Зозулі присвячена ткацтву, художній тканині та одягу Поділля. Особливості народної ноші подолян детально висвітлено у статті «Народний одяг населення Поділля кінця ХІХ – початку ХХ ст. з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України» [9]. Загальну характеристику процесу ткацтва на Поділлі подано у статті «Вироби народних майстрів Поділля», надруковану у 2002 році у журналі «Народна творчість та етнографія» [2]. Локальні особливості тканих виробів розглядаються у статтях «Художні тканини Східного Поділля у збірці Національного музею Народної архітектури та побуту НАН України»[18], «Традиційне ткацтво кінця ХІХ – ХХ ст. півночі Одещини у фондовій колекції Національного музею народної архітектури та побуту України» [17], «Ткані вироби кінця ХІХ – ХХ століття з півночі Одещини у фондовій колекції Національного музею народної архітектури та побуту України» [15], «Традиційне ткацтво кін. ХІХ – ХХ ст. Півдня Вінниччини у фондовій колекції Національного музею народної архітектури та побуту України» [16], «Виготовлення полотна в селі Кирнасівка на Вінниччині» [6] та ін. Остання названа стаття написана за творчістю самобутнього народного художника Івана Коваля, а також його листами до Н.О. Зозулі. У колекції Музею народної архітектури та побуту, завдячуючи старанням Ніни Олексіївни, зберігається 90 робіт цього талановитого художника, для творчості якого «характерним є відтворення розмаїття народного життя, побуту, звичаїв та обрядів, розваг молоді» [6; 62]. Серія робіт «Ткацтво Поділля», на основі якої написана вищезазначена стаття, «ілюструє повний процес виготовлення полотна від сівби конопель до вибілення його та качання у «звої» (сувої). Вони виконані з такою майстерністю, – пише Н.О. Зозуля, – що просто вражає дивовижне поєднання сумлінної документальності з тонким ліризмом.» [6; 62].
«Експонатів було за одне відрядження і 500. Якщо ми в цьому році, мабуть, десь 400 здали всім музеєм, то це колись привезти 400 з відрядження, то це нічого не значило»[1].
(З неопублікованого інтерв’ю Ніни Зозулі Віктору Косаківському)
Н.О. Зозуля на святі «Жнива» у Музеї. 80-ті рр. ХХ ст.
Ряд наукових праць Н.О. Зозулі висвітлюють тему оздоблення подільського житла. Це статті «Великодні традиції прикрашання подільського житла» [5], «Паперові та інші прикраси в інтер’єрі подільської хати» [11], «Особливості оздоблення подільського житла» [10], «Подільські настінні розписи в Музеї народної архітектури та побуту України» [12]. Особлива цінність цих робіт полягає в тому, що написані вони на основі польових матеріалів Н.О. Зозулі, зібраних нею в 70-х роках ХХ ст. – в час, коли народна традиція прикрашання житла ще нерідко зустрічалася на Поділлі і ще «можна було зібрати інформацію від старших людей, які самі розмальовували стіни, пам’ятали орнамент» [22]. Лідія Орел у рецензії на планову річну тему «Подільські розписи в експозиції та фондовій збірці Музею», виконаною Н.О.Зозулею у 2008 році, висловила слушне зауваження про те, що «зібрана колекція розпису і відомостей до них заслуговує на ілюстроване видання», що, на жаль, не було зроблено [22].
Окрім власне наукового доробку значним є внесок Н.О. Зозулі у просвітницьку роботу Музею. Вона автор низки сценаріїв свят, які проводяться для відвідувачів у музеї з 1978 року: Водохреще, Жнива, Івана Купала і т. д. Народним святам присвячені цікаві статті Н.О. Зозулі «Свято Івана Купала в Музеї народної архітектури та побуту НАН України» [14] та «Водохреще. Йордань. “Трійці”» [7]. Також Н.О. Зозуля автор тематичної виставки «Народна культура Поділля», співавтор виставок в Українському Домі: «Зоря Віфлеємська», 2000 р., «Український костюм у часі і просторі», була постійним представником музею в ефірі радіо- і телепередач у численних ЗМІ («Перший Національний», «Радіо Свобода», «Голос Києва», «Радіо Промінь», «Голос Столиці», телеканали УТ-1, «Культура», ТРК «Київ» та ін.).
Н.О. Зозуля та працівники Музею на святі «Івана Купала» 80-ті рр. ХХ ст.
Список використаних джерел
2. Зозуля Н. О. Вироби народних майстрів Поділля / Ніна Олексіївна Зозуля. // Народна творчість та етнографія. – 2002. – №1–2.
3. Зозуля Н.О, Астапенко Н.В. Церква святого Миколая (1817 р.) із села Зелене Гусятинського району Тернопільської області – К.: Інститут обдарованої дитини, 2017. – 24 с.
4. Зозуля Н.О. Архітектурно-етнографічний комплекс «Поділля», 18 – 20 ст. // Звід пам’яток історії та культури України: Енцикл. вид. у 28 т. Київ: Кн. 1, ч. 2.: М – С / Редкол. тому: Відп. ред. П.Тронько та ін. – К.: Головна редакція Зводу пам’яток історії та культури при видавництві «Українська енциклопедія» ім. М.П.Бажана, 2004. – 1216 с. – С. 774–778.
5. Зозуля Н.О. Великодні традиції прикрашання подільського житла // Світлиця. – 2018. - №2 (61). – С.65–68.
6. Зозуля Н.О. Виготовлення полотна в селі Кирнасівка на Вінничині (за творами самодіяльного художника Івана Коваля та листами до автора) / Н. Зозуля // Народна творчість та етнографія. — 2007. — №. 6. — С. 62–65. — укр.
7. Зозуля Н.О. Водохреще. Йордань. «Трійці» // Світлиця. – 2017. – №1 (56) – С. 64–67.
8. Зозуля Н.О. Експозиція «Поділля» // Музей народної архітектури та побуту Української РСР. – К., 1986.
9. Зозуля Н.О. Народний одяг населення Поділля кін. ХІХ – поч. ХХ ст. з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України // Матеріали Міжнародної наукової конференції: «Іван Франко у творенні української національної ідентичності», К., 2016. – С. 303–316.
10.Зозуля Н.О. Особливості оздоблення подільського житла // Українська родина: Родинний і громадський побут / Упорядник Лідія Орел. – К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2000. – С. 334–337.
11.Зозуля Н.О. Паперові та інші прикраси в інтер’єрі подільської хати // Джерела до української етнології: матеріали польових досліджень. К.: Задруга, 2011. – Випуск 1. – С. 201–211.
12.Зозуля Н.О. Подільські настінні розписи в Музеї народної архітектури та побуту України / Н. Зозуля // Українське мистецтвознавство: матеріали, дослідження, рецензії: Зб. наук. пр. — К.: ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України, 2008. — Вип. 8. — С. 142–144. — Бібліогр.: 9 назв. — укр.
13.Зозуля Н.О. Порядкування та прикрашання подільських хат напередодні Великодня: традиції та сьогодення // Переяславіка: Наукові записки Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»: Збірник наукових статей. – Переяслав-Хмельницький, 2017. – Випуск 12 (14). – С.206–213.
14.Зозуля Н.О. Свято Івана Купала в Музеї народної архітектури та побуту НАН України // «На сторожі української народної культури». Матеріали міжнародної наукової конференції, Київ – 2008.
15.Зозуля Н.О. Ткані вироби кінця ХІХ – ХХ століття з півночі Одещини у фондовій колекції Національного музею народної архітектури та побуту України // ІХ Міжнародний конгрес україністів. Фольклористика. Українознавство. Збірник наукових статей (До 100-річчя Національної академії наук України). – К., 2019. – С. 246–259.
16.Зозуля Н.О. Традиційне ткацтво кінця ХІХ – ХХ ст. півдня Вінниччини у фондовій колекції Національного музею народної архітектури та побуту України // Музей просто неба в соціокультурному просторі. Матеріали Міжнародної наукової конференції, присвяченої 50-річчю заснування Національного музею народної архітектури та побуту України. Збірник доповідей. Редакційна колегія: Павлюк С.П., Повякель О.Т.,Кара-Васильєва Т.В. та інші. – К.: Видавничий дім журналу «Пам’ятки України», 2019. – С. 167–177.
17.Зозуля Н.О. Традиційне ткацтво кінця ХІХ – ХХ ст. півночі Одещини у фондовій колекції Національного музею народної архітектури та побуту України // Науковий збірник Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Вип. 6 / упоряд.: В.В.Коцан, М.І.Мегела. – Ужгород: Видавництво Олександри Гаркуші, 2019. – С.194–201.
18.Зозуля Н.О. Художні тканини Східного Поділля у збірці Національного музею Народної архітектури та побуту НАН України»// Подільське традиційне ткацтво: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., м. Вінниця, 30 верес. та 1 жовт. 2008 р. / Ред. кол.: Т.О. Цвігун, В.А. Косаківський (наук. ред.), О.І. Назарець. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 65–69.
19.Музей народной архитектуры и быта Украинской ССР: Фотопутеводитель / Авт.-сост.: Анатолий Матвиенко, Сергей Верговский, Нина Зозуля, Станислав Смолинский, Николай Ходаковский, Светлана Щербань. Фото: Станислав Крячко и др. – К.: Мистецтво, 1985. – 192 с., ил. – Рез. на англ. яз.
20.Музей народної архітектури та побуту України (путівник) / Автори текстів: Сергій Верговський, Євгенія Гайова, Ніна Зозуля, Надія Зяблюк, Романа Кобальчинська, Ірина Мусатова, Раїса Свирида, Микола Ходаківський, Світлана Щербань. − К., 2007. − 56 с., іл.
21.Музей народної архітектури та побуту УРСР: Фотопутівник / Авт.-упорядник: Анатолій Матвієнко (керівник), Сергій Верговський, Ніна Зозуля, Станіслав Смолінський, Микола Ходаківський, Світлана Щербань. Фото: Станіслав Крячко та Михайло Голяк. − К.: Мистецтво, 1981. − 94 с., іл. − Рез. фр. та нім. мовами.
22.Орел Л.Г. Рецензія на роботу «Подільські розписи в експозиції та фондовій збірці Музею», написаною зав. відділом «Поділля» Зозулею Н.О. К. – 2008.
Коментарів: 0