"Loading..."

Хата із села Кунцеве 
Новосанжарського району Полтавської області

  За інформацією останньої власниці Віри Корінної, хату збудував її дід Іван Поставний у другій половині ХІХ століття. За часів радянської влади її родина зазнала репресій. Усе майно вилучили, а хату забрали для сиротинця, куди зводили дітей з усього району.
   Споруда має поширений у ХІХ столітті на Полтавщині тип планування – «дві хати через сіни» (хата, сіни з виділеною коморою, світлиця). Будівля зрубно‑каркасної конструкції: до вікон – стіни на стовпах, між ними – плетіння з лози всторч, а вище вікон – зруб на 4 вінці. Це так звані в народі хати на підсішках. Зовнішні випуски поздовжніх сволоків і верхня обв’язка мають фігурне різьблення у вигляді «коників». Стіни сіней на чолі рублені, зовні немащені. Задня стіна хати «поруджена», тобто мащена рудою глиною. Кольорову глину селяни копали навколо поселень, вохру й білу глину купували на ярмарках або у євреїв, що розвозили їх селами. На вікнах – одностулкові віконниці на чотири шибки. Покрівля солом’яна, крита парками. Житло орієнтовано чолом на південний схід – «лицем до сонечка».
   У південній частині Полтавщини, бідній на ліси, для будівництва хати найчастіше використовували дерева листяних порід: дуб, осику, вербу, липу, осокір тощо. За народними віруваннями, не бажано було зводити житло з в’яза, бо «світ зав’яжеться», «буде в хаті лихо в’язатися», а також із вільхи, бо «хата покоситься». Крім того, оминали дерева, у які влучила блискавка. Не використовували роздвоєні чи сухі дерева, а також ті, що росли на роздоріжжі або кладовищі.
   Надалі в інтер’єрі хати планується відтворити побут чумаків. Хоча він мало чим відрізнявся від побуту селянина‑хлібороба, проте у своїй оселі чумаки мали багато речей мануфактурного виробництва (інколи іноземного походження) із численних ярмарків та мандрівок, а також зброю, дорожній інвентар тощо.
   У дворі садиби буде встановлена чумацька мажа, а в коморі – мережані ярма, важниці, тагани, різні ночовки, великі кошики для риби, мірки для солі, зерна, кукурудзи та інше.