Онлайн-виставка картин на склі Анастасії Рак із фондової колекції НМНАП України
Живопис на склі — один із наймолодших і малодосліджених напрямків українського народного мистецтва. Особливо це стосується творчості митців з центральних та східних регіонів України, де живопис на склі з’явився у першій третині ХХ ст. (тоді як іконопис в західних областях був відомим ще в середині ХІХ ст.).
Одна із найбільших проблем, що постає перед дослідниками цього виду мистецтва — це те, що більшість малюнків на склі зберігається в приватних колекціях, а тому малодоступні не лише для широкого загалу, але й для вчених. В Національному музеї народної архітектури та побуту України зберігається вісім картин видатної української художниці, Заслуженого майстра народної творчості, Лауреата премії ім. Катерини Білокур (2007 р.), що творила у цій техніці - Анастасії Трохимівни Рак.
Анастасія Рак народилася на Полтавщині, її життя було пов’язано із Кривим Рогом та Києвом, тому художницю можна вважати однією з найяскравіших представників живопису на склі у центральному регіоні.
Художниця згадувала: «Я виросла в мальовничому селі. Пригадую своє дитинство на тлі розкішної природи, що оточувала нашу рідну хату: ліси, луки, лісові галявини, річка, степи, левади під високим небом… Особливо гарно тут навесні, коли в лісі, як у раю, навколо квіти: барвінок, фіалки, ромашки, проліски. Збирала лісові квіті і рисувала на піску паличкою, на папері — фарбами. Хотілося відобразити те, що бачила в природі й на картинах — тих, що продавалися на базарі. Особливо голуби мені дуже подобалися, котики, коні».
Наприкінці 80-х, початку 90-х років Анастасія Рак під впливом своїх дітей почала малювати на склі. Діти художниці організували її першу виставку, коли мисткині було 70 років у Національному музеї Тараса Шевченка (м. Київ). На Днях української культури в Парижі роботи художниці було виставлено в Музеї людини (виставку було подовжено двічі). Париж повернув їй віру в себе.
Живописом на склі Анастасії Рак захоплювалися в Німеччині, Канаді, Бразилії, Уругваї, Чехословаччині, Франції та Росії. Вітчизняні мистецтвознавці ставлять її роботи в один ряд з полотнами Катерини Білокур і Марії Приймаченко, а французи називають її «українським Матісом» і дивуються, як жінка без художньої освіти так вміло володіла колоритом. У творчості художниці гармонійно поєдналися спадкоємність традицій малювання і сміливе новаторство у трактуванні канонічних сюжетів. Цільний світогляд засвоєний у здоровому традиційному середовищі дозволив їй створити власний художній стиль, який оновлює і актуалізує традиційну культуру. Історичне значення творчості Анастасії Рак в тому, що вона з'єднала в кінці ХХ ст. розірваний золотий ланцюг української спадкоємності.
Анастасія Трохимівна була надзвичайно скромною і талановитою художницею. Під час експонування та презентації її робіт завжди стояла біля своїх картин, неначе оберігала їх, і завжди була рада спілкуванню з людьми. ЇЇ теплий погляд і неймовірна любов до своєї справи виокремлювала мисткиню серед колег-художників. Розповідаючи про Різдво, завжди з теплом і радістю згадувала своє дитинство, неначе хотіла переконати свого співрозмовника у «щасті людської душі від дитячих спогадів», «а як раніше було, мирно, дружно і тепло у родині», щоб і ми відчували радість і добро свят, які вона передавала кольором, композицією та втілюванням того чистого, світлого подиху від її творчості.
Картинки на склі, що знаходяться в колекції нашого музею закуповувалися, а деякі були подаровані художницею з 1991 - 2008 рр.. на «Осінньому етнографічному ярмарку», що традиційно проходить у музеї під відкритим небом, де Анастасія Трохимівна була частою учасницею. Вони характеризуються простотою і глибиною зображуваного, а сюжети невимушені і зрозумілі кожному. Відтак, її народна картина знаходить відгомін в серцях навіть тих, хто, здавалось би, далекий від чуттєвого світу мистецтва.
1. Новомосковський собор», 1991 р.,19,8 см. х 30 см., скло, туш, темпера, лак.
2. «Козак Мамай», 1991 р.,37,5 см. х 34,2 см., скло, туш, темпера, бронзовий порошок, лак.
3. «Козак Мамай», 1991 р.,33,5 см.х 23,4 см., скло, туш, темпера, бронзовий порошок, лак.
4. «Свята Варвара»,1991 р.,23,5 см. х 32,5 см. р., скло, туш, темпера, бронзовий порошок, лак.
5. «Хлопець з дівчиною в човні», 2008 р.,33,5 см. х 25 см., скло, туш, темпера, бронзовий порошок, лак.
6. «Водохреща», 2005 р.,34,5 см х 25,5 см., скло, туш, олія, бронзовий порошок, картон, лак, папір.
7. «Козак Мамай з дівчиною», 2008 р.,36 см х 32 см., скло, туш, олія, бронзовий порошок, картон, лак, папір.
8. «Краєвид з рибалкою», 2005 р., 35 см х 31,5 см., скло, туш, олія, бронзовий порошок, картон, лак, папір, розпис