15. Будинок iз села Iване-Пусте Тернопiльської обл.

Будинок iз села Iване-Пусте 
Борщівського району Тернопiльської області

1960–1970‑ті роки характеризуються швидким поширенням у народному будівництві цегли з використанням пластичного декору в поєднанні з кольоровими контрастними підводками. Монументалізація всієї житлової споруди вплинула і на монументалізацію архітектурно‑художніх рішень: збільшувалися параметри вікон, дверей. Усе більшого поширення набули такі елементи декору, як‑от: пілястри, руст, рельєфне обрамлення карнизів, вікон. З’явився новий прийом художнього оформлення стін – штучною рельєфною фактурою. Традиційно житла побілені. Усі ці ознаки архітектурно‑художнього оздоблення фасадів житла притаманні також і Тернопільщині.

Прототип представленого будинку створений 1969 року як зразок житла птахівниці колгоспу. Будівля одноповерхова, на бетонному фундаменті, у плані близька до квадрата. Стіни цегляні, тиньковані, пілястри рустовані. Фасад оздоблений невеличким тамбуром із фiгурним фронтоном. Карнизи із прорізною бляхою, чотирисхилий дах критий шифером. Для зручності виконання господарських і домашніх робіт, окрім парадного, передбачено ще один вихід – із кухні на подвір’я. 

Будинок із села Іване‑Пусте має передпокій, вітальню, спальню, дитячу кімнату, кухню‑їдальню, санвузол, комори, опалюється грубами, які оздоблені кахлями. Житлова площа – 46,5 м2. В інтер’єрі експонуються корпусні меблі місцевого виробництва, ткацтво, вишивка, іграшки. На Тернопільщині побутували іграшки різних видів: глиняні, мотанки, з дерева, соломи, рогози. На особливу увагу заслуговують представлені в інтер’єрі іграшки з рогози народного майстра Я. Ремінецького.

Оригінальні двобічні килими рослинно‑геометричного орнаменту підкреслювали статус господарів та були атрибутами престижу й достатку. Використовували суто декоративне застосування килима: покривання диванів, крісел, стін та підлоги, що не було притаманним для хат із глиняними долівками.