24. Будинок із села Калюжинці Чернігівської обл.

Будинок із села Калюжинці 
Срібнянського району Чернігівської області

У 1960‑х роках традиції цегляної архітектури дійшли і до Чернігівського Полісся. Нові будівельні матеріали й технології змінили давню поліську зрубну хату на муровану цегляну.

В експозиції представлено характерну для цього регіону будівлю 1962 року, прототип якої належав теслі. Будинок збудований із білої силікатної цегли, стоїть на бетонному фундаменті. Дах критий шифером. Вікна прикрашені розписними білими віконницями. 

Будинок має веранду, передпокій, вітальню, спальню, кухню, санвузол. Житлова площа – 32 м2. 

Особливістю інтер’єру є справжня селянська піч та піл, приладдя до печі. В оселі представлені меблі місцевих фабрик, вироби, створені в техніці перебірного ткацтва з Нової Басані, промислові орнаментальні двобічні килими з дрібними стриманими формами рослинного орнаменту з давнього центру ткацтва – села Дігтярі.

У вітальні експонується бандура. Чернігівщина багата на талановитих людей. 1889 року тут народився відомий бандурист Олександр Самійлович Корнієвський. Він увійшов в історію культури як видатний майстер музичних інструментів: виготовляв ліри, бандури, скрипки, які оздоблював різьбленням, інтарсією, інкрустацією, малюванням. О. Корнієвський помер 1988 року, не доживши одного року до свого сторіччя.

Чернігівська земля породила ще одну відому людину, чиє ім’я стало символом боротьби України за національну самоідентифікацію й державну незалежність у ХХ століття. Це Левко Григорович Лук’яненко – політичний та громадський діяч, дисидент, співзасновник Української гельсінської групи, народний депутат України, Герой України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, письменник, правозахисник. У будинку відкрито меморіальну кімнату видатному українцю.