13. Будинок із села Руська Поляна Черкаської обл.

Будинок із села Руська Поляна Черкаської областi

Для Наддніпрянщини характерне велике подвір’я – так званий чистий двір перед будинком, на якому завжди ріс спориш, а перед хатою, за 6 м від вулиці, знаходився палісадник із калиною і квітами. Однак у радянський період землю наділяли відповідно до норм – по 0,25 га з тенденцією до зменшення. Саме тому, двір у 1960‑ті роки стає значно компактнішим.

Будинок розташований на садибі, що поділена на дві частини: подвір’я з господарськими будівлями й чисте подвір’я, на якому, окрім житлової споруди, є криниця, квітник і садок. На подвір’ї знаходиться пасіка, адже пасічництво завжди було розвинене на Черкащині.

Це копія будинку 1967 року, збудованого в музеї 1978 року за індивідуальним проєктом господаря – економіста колгоспу. Архітектурне вирішення цього народного сільського житла кінця 1960‑х років відображає цегляний стиль із непотинькованими стінами, які художньо посилювалися декоративним орнаментальним муруванням.

Будинок одноповерховий, на бутобетонному фундаменті. Бічний фасад із вікнами та ґанок повернуті до вулиці. Фасад будівлі оздоблений шлiфованою двоколiрною цеглою, рельєфне обрамлення вiкон та фриз виконанi з фігурної точеної цегли. Димар та ринви (труби для відведення води з даху) – з мережаної жерсті. 

Виділення ґанку та оздоблення фронтону наскрізним різьбленням по дереву – це традиційне оформлення фасадів на Черкащині. Приміщення будинку складається з передпокою, вітальні, спальні, дитячої кімнати, кімнати бабусі, кухні, санвузла. Опалення центральне, газове. Житлова площа – 54 м2. Особливість планування – вихід із кухні до господарського двору.

В інтер’єрі експонуються меблі Корсунь‑Шевченківської фабрики лозових виробів, Черкаської меблевої фабрики, домоткані вироби М. Городової, керамічні вироби та посуд Ф. Городового та І. Сухого, портрет Т. Шевченка роботи художника В. Співака.