1. Хата‑шкальня із села Теремці

Хата‑шкальня із села Теремці 
Кам’янець‑Подільського району Хмельницької області

Побудована в середині ХІХ століття будівля має тридільне планування (хата, сіни, хатина). З розповідей місцевих старожилів відомо, що спершу хата використовувалася як шкальня (місцева назва шинку). У приміщенні хати продавали горілку, а хатина призначалася для відпочинку відвідувачів.

Стіни муровані з каменю на глиняному розчині, шпаровані розчином глини з половою й побілені крейдою. Їхня товщина сягає 65 см. Навколо стін влаштована призьба з каменю‑плитняку, мащена рудою, підведена червоною глиною. Дах чотирисхилий, на кроквах. Покрівля була виконана солом’яними парками (снопами, зв’язаними попарно) з «наріжниками» (уступами по рогах даху) та гребенем. Перекриття стелі над хатою й хатиною влаштоване по сволоках, що спираються на платви (дубові бруси). На сволоки вкладені дилі (жердини), помащені зверху і знизу розчином глини з кізяком. Над сіньми перекриття відсутнє. Підлога в хаті та сінях глинобитна, у хатині – дерев’яна.

Шкальня має двоє вхідних дверей та двоє внутрішніх, що ведуть до житлових приміщень. Усі вони на бігунах. У лівій половині хати, праворуч від дверей, розміщена піч. Дим із печі відводився через комин у бовдур, який встановлений на сволочках. Вони перекинуті між внутрішніми стінами. Каркас бовдура плетений із лози та із двох сторін обмазаний глиняним розчином. 

Нині в шкальні відкрита постійна виставка «Кераміка Поділля». На виставці представлені кращі зразки посуду, виготовленого в місті Бар Вінницької області, селах Крищинці Тульчинського району, Бубнівка, Жерденівка, Кіблич Гайсинського району Вінницької області, містечку Смотрич Дунаєвецького району та селі Адамівка Віньковецького району Хмельницької області.