6. Хата із села Медведівці

Хата із села Медведівці
Мукачівського району Закарпатської області

Це типова традиційна пам’ятка народного будівництва Мукачівщини ХІХ століття. Хата складається із сіней, комори та світлиці. Стіни хати рублені з букових кругляків. Шпарини між брусами закладали різними шматками дерева, клинами, потім обмащували глиною, змішаною з половою, та білили зовні і зсередини, щоб приховати «бучкуваті» колоди зрубу. На верхній вінець стіни покладено сволок із вирізьбленим хрестом. Стеля викладена з різаних ялинових дощок. Таку стелю залишали відкритою, її не змащували і не білили.

У хаті три вікна. Вони розміщені із чільної, причілкової та напільної стін. Ще одне маленьке віконечко є в коморі. Усі двері в хаті зроблені з букових дощок. Дах критий житніми солом’яними «жупами» (китицями), гузирями вниз, уступами. На гребінь натрушували солому, яку прикладали «кузлинами» з букового, грабового (важкого) дерева. 

Схили покрівлі захищають стіни зрубу від дощу та снігу. Долівка трамбована з глини дерев’яними «товками». Щосуботи долівку змащували жовтою глиною, до якої додавали кінський кізяк. Господиня змащувала долівку ввечері, коли вся сім’я вже спала. До ранку долівка вже просихала.

Вхід до хати завжди був із сіней. Ліворуч від входу в хату знаходиться велика напівкурна піч (дим виходив у сіни через спеціальний отвір, а далі піднімався на горище і виходив через покрівлю даху). Уздовж тильної стіни – ослін, під причілковою стіною – дерев’яне ліжко, біля якого стоїть велика лада, яка замінила звичайну лаву. Піч має архаїчну форму: челюстями повернута до причілкової частини хати. Таке розміщення печі було характерним для лемків. Воно впливало на зміни в розташуванні меблів. Основні меблі розміщено вздовж причілкової та чільної стін. Там стоять скриня, стіл-скриня, ослони, ліжко, біля якого – колиска. На її бильці висить гайтка – довгий рушник, яким обпинали дитину й переносили на далекі віддалі. Гайтка мала своєрідне оздоблення. Особливий орнамент ткався, а пізніше вишивався посередині із додаванням тканих поперечних смуг по краях. На покуті розміщено ікони.

Під чільною стіною стоїть «курта-лада», а на стіні висять полиця з посудом та скринька для годинника. Важливе місце в інтер’єрі займала грядка (жердка). Вона виконувала роль шафки-вішалки, де висів одяг. Хатні меблі зазвичай виготовляли з ясена, горіха, черешні, береста. З липи і тополі робили ложки та миски.

У хатній коморі зберігали продукти харчування та знаряддя праці.