Барельєф «Повзунець»
Барельєф «Повзунець». ІІ пол. ХХ ст.
Майстриня – Гаркуша Нінель
86 х 38 см
Глина, полива
м. Київ
«Повзунець» − старовинний український народний козацький танець, у якому більшість танцювальних па виконується на зігнутих у колінах ногах, з періодичним підстрибуванням з зігнутих ніг. Він вимагає неабиякої фізичної сили, умінь та підготовки. Як сценічний танець, «повзунець» вперше був поставлений Павлом Вірським (1905-1975 рр.), видатним українським хореографом і реформатором. Цей танок увійшов до золотого фонду хореографічного мистецтва України і є одним з найбільш відомих українських танців. При його створенні, за основу було взято рух із народного танцю «повзунець».
Феєричну динаміку цього танцю відтворила у барельєфі «Повзунець» українська художниця декоративного мистецтва Нінель Гаркуша (1927-2006 рр.). Цей барельєф увійшов до фондового зібрання НМНАПУ після передачі Дирекцією художніх виставок України у 2017 році. Скульптурна композиція складається з трьох чоловіків у танці, вбраних у білі сорочки з широкими манишками та манжетами червоного кольору (вишивка хрестиком), червоні шаровари з поясами, чоботи та білі козацькі шапки зі шликом, який звисає з лівого боку. Композиція зображує елемент танцю − «повзунець»: у повному присядку, з витягнутими вбік правими ногами, лівими підігнутими, з нахилом тулуба вправо, права рука зігнута в лікті, кулак заведений під пояс, ліва піднята в згині до закинутої, майже назад, голови. Всі три постаті в єдиному русі тримаються поруч, виконуючи складний повзучий динамічний рух.
Танець «повзунець» виразно передає непереможний дух українського козацтва, прагнення до непоборної свободи, незалежності, міцної державності з великою любов’ю до рідної Батьківщини. Гасло: «Ми – з України!», яке зі сцени завжди гордо лунало на всіх закордонних виступах ансамблю Вірського, у наші часи стало лейтмотивом популяризації України та українців у всьому світі!!!
Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко
Фото – Володимир Савич