Григорій Ксьонз «Портрет жінки в українському вбранні»
Картина «Портрет жінки в українському вбранні». 20-ті роки ХХ ст.
Автор – Григорій Ксьонз (1874 -1946 рр.)
Полотно, олійний живопис
98 х 57,5 см
м. Миргород, Полтавська обл.
У фондовій колекції живопису Національного музею народної архітектури та побуту зберігаються дві картини самобутнього миргородського художника Григорія Ксьонза (1874 -1946 рр.), який творив у жанрі натюрморту, народного портрету та ікони. Мандруючи Полтавщиною, малював портрети селян на фоні подібних між собою сільських пейзажів у притаманній особисто йому манері та колористиці. Ази художньої творчості Ксьонз набув у місцевих живописців наївного малярства. Окрім столичного скансену, його роботи прикрашають колекції Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та провідні музеї Полтавщини.
Представлений до огляду «Портрет жінки в українському вбранні» Григорія Ксьонза створений автором у 20-х роках ХХ століття. Це типовий для мистецького почерку автора портрет жінки в національному українському вбранні, яка сидить на ослінчику біля квітника огороженого тином, лівою рукою опираючись на нього, права рука лежить на коліні. Український типаж жінки з правильними рисами обличчя, гладко зачесаним волоссям, на потилиці скрученим у тугий вузол. Шия прикрашена п’ятьма разками коралів та натільним хрестом, у вухах великі серги-калачі. Жінка одягнена у вишиту «брокаром» сорочку традиційного крою, оздоблену букетами троянд пастельно-помаранчевого кольору з пуп’янками та зеленим листям, лиштва сорочки виглядає з-під темно-синьої спідниці. Класична полтавська корсетка, коричневого кольору, оздоблена чорним оксамитом «зубчиками» та «деревом життя». На ногах гостроносі, з овальним вирізом, коричневі черевики на невисоких підборах. На задньому плані картини, зправа, в’ється річка, зліва - вдалині видніється хатинка під солом’яним дахом, утопаючи у розкішній зелені трав та дерев. Загальна колористика картини витримана у зелено-синіх тонах.
Картина Григорія Ксьонза «Портрет жінки в українському вбранні» з музейної колекції вперше подається для ознайомлення широкого загалу шанувальників українського наївного мистецтва. Такі екземпляри, присутні в колекції, врази підвищують цінність загального зібрання Національного музею народної архітектури та побуту України.
Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко
Фото – Володимир Савич