Гуцульські постоли. І пол. ХХ ст.
Гуцульські постоли. І пол. ХХ ст.
шкіра, метал, ручне виготовлення, тонування, морщення, тиснення.
25 см
с. Соколівка, Косівський р-н, Івано-Франківська обл.
Гуцульські постоли - різновид жіночого та чоловічого шкіряного взуття, яке виготовляли з суцільного шматка натуральної сиром’ятної (коров’ячої, свинячої) шкіри, або зі шкіри з вовною всередині. За формою носової частини таке взуття поділялось на гостроносе та тупоносе. Постоли носили впродовж усіх чотирьох сезонів року, у холодну пору їх утеплювали вовняними онучами та обкручували навкруг литки декілька разів шкіряними або вовняними шнурами.
Представлені до розгляду гуцульські жіночі постоли з фондового зібрання НМНАПУ виготовлені з ялової шкіри, темно-коричневого кольору, гостроносі, всередині з устілками. Поперечні шкіряні ремінці з пробитими дірочками застібаються на металеві прямокутні пряжки. Носова частина утворена настилом шкіри на лівий та правий бік, завершуючись вирізаними зубчиками та тисненням у вигляді кружалець з хрестиками. Шкіряний ремінець протягнутий посередині настилу, піднімає носик вверх. Спереду верхня відкрита частини постолів декорована густим «морщенням». Далі, навкруг ступні, у невеликі прорізи протягнуто шкіряну смужку.
У сьогоденні постоли вийшли з загального ужитку, але народні майстри сучасності перейняли неоціненний досвід майстрів минулого та продовжують виготовляти традиційне гуцульське взуття. Цей елемент народного гуцульського строю користується неабияким попитом у сучасних модельєрів, що створюють етнічний одяг; у професійних та самодіяльних фольклорно-етнографічних колективах; у всіх, хто цінує народне мистецтво високого естетичного гатунку.
Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко
Фото – Володимир Савич