Кахля кутова

Кахля кутова (неполив’яна). ХVІІ ст. (?)

глина, тиснення у формі

20 х 20 х 9 см

с. Березань, Баришівський р-н, Київська обл. 

 

Фондове зібрання неполив’яних кахель Полтавщини Національного музею народної архітектури та побуту України, а також експедиційні матеріали дають уявлення про типи й види кахель кінця XVII — ХХ ст., що їх використовували для облицювання печей у цьому регіоні. Загалом музейна колекція нараховує 257 неполив’яних кахель та є вагомим внеском у загальну музейну і культурну спадщину України.

    Як рідкісну в музейній колекції потрібно виділити кахлю датовану в інвентарній картці XVII (?) століттям. Сюжет рельєфу цієї кахлі  носить назву «Полювання»: тут зображено вершника на коні із шаблею в руці, поруч із конем біжить собака, перед конем стоїть людська постать з рушницею.  Виявлено кахлю у 1986 році під час експедиції до міста Березань Баришівського району Київської області. У колекції ця вагома знахідка числиться  в одному примірнику і є дуже цінною як за сюжетом, так і за її датуванням.

     Представлена теракотова кахля вперше була опублікована у праці Г. Івашків «Декор української народної кераміки ХVІ – першої половини ХХ століть». Авторка впевнено зробила підпис під зображенням, що ця кахля походить з Полтавщини, але мала сумніви щодо датування, висловивши думку про те, що саме «у ХVІІІ столітті мисливські сюжети були типовими для народних картин, розповсюджених у той час в Україні, зокрема зустрічалися в оздобленні кахель із Ромен Полтавської обл.» [1, с. 489]. 

Популяризована на виставці «Неполив’яні кахлі Полтавщини» у 2013 році в експозиції музею (хата с. Велика Павлівка) і досліджена у науковому каталозі «Неполив’яні кахлі Полтавщини» та у статті «Неполив’яні кахлі Полтавщини» (журнал «Народна творчість та етнологія» № 1 (353), с. 49-56) у 2015 році. (Автор – Назаренко Людмила) 

  1. Івашків Г. Декор української народної кераміки XVI - першої половини ХХ століть : монографія. - Львів, 2007. - 544 с.

 

Текст – Назаренко Людмила, Астаулова Катерина 

Фото – Астаулова Катерина

Залиште свій коментар