Козак Мамай – народна картинка

Козак Мамай – народна картинка із зображенням козака-бандуриста. У XVII–XIX століттях зображення козака-бандуриста було найпопулярнішим та набуло значного поширення на українських землях, особливо на Полтавщині, Чернігівщині, Харківщині, рідше на Правобережжі.

Малювали «Козака Мамая» на полотнах і на стінах хат, на дверях і віконницях, на кахлях і скринях. Подібних «Мамаїв» можна було зустріти чи не в кожній оселі українців, часто вони носили й інші назви: «Козак-бандурист», «Козак-запорожець», тощо. Козак Мамай — ідеалізований образ козака-українця: степовика, мандрівника, воїна, мудреця, казкаря і характерника в одній особі. Козак у думах і помислах українців уособлював народну мудрість, силу духу, незламність волі у боротьбі за свободу та незалежність.

У Національному музеї народної архітектури та побуту України зберігаються дві народні картинки «Козак Мамай» та скриня з його зображенням. На представленій картинці традиційна постать козака з люлькою та кобзою. Поруч зображені інші атрибути, що пов’язані з козацьким життям: кінь, лук, сагайдак зі стрілами, рушниця, спис з прапорцем. На гілці дерева- шапка, порохівниця, шкіряна сумка та шабля.

Народна картинка «Козак Мамай» із фондового зібрання НМНАПУ експонувалася на спільній виставці «Чисте мистецтво» у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» (2017 р.).

Народна картинка «Козак Мамай». Кін. XVIII – поч. ХІХ ст.
69 х 78 х 2,2 см
полотно, олійна фарба, живопис
м. Київ

Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко
Фото – Катерина Астаулова

Залиште свій коментар