Мандоліна поч. ХХ ст.
Мандоліна. Поч. ХХ ст.
60,5 х 14 х 19 см
Дерево, перламутр, метал, лак, ручне виготовлення, інкрустація
м. Одеса
Мандоліна – струнний щипковий музичний інструмент із родини лютень з каплеподібним корпусом, випуклість якого більша ніж у лютні, але розміром менший. Основне місце побутування – Італія, в особливості місто Неаполь. Збірка конструкції корпусу з 15-30 вузьких клепок була особливістю неаполітанських мандолін. Струни, зазвичай, подвоєні та грають на них плектром, протяжні ноти виконують прийомом гри тремоло (полягає у багаторазовому швидкому повторенні одного звуку, акорду, або двох звуків, що стоять один від одного більше ніж на один тон). Звук у мандоліни м’який та приглушений. У ХХ столітті мандоліна використовувалась у музичному побуті українців, були сімейні оркестри та, подекуди, її застосовували у оркестрах народних інструментів.
У колекції Національного музеї народної архітектури та побуту України зберігається дванадцять мандолін. Представлений інструмент всередині має напис: «Mandolino Classico Calace per Consertista. Classic Calaces Mandolins For “Virtuosi”. Klassische Calace Mandoline für Virtuosen». Ця фірма заснована у м. Неаполь Раффаелє Калаче – італійським композитором, віртуозом-мандоліністом та майстром з виготовлення музичних інструментів, який з 1900 року почав випускати мандоліни під своїм ім’ям. Корпус цього інструменту виготовлений з палісандру, нижня дека якого складається з 29 клепок, підставка під струни зі слонової кістки. На голівці 8 кілків із перламутру для 8 струн (чотири подвійні). Оздоблена інкрустацією перламутром: профільне погрудне зображення жінки з діадемою в обрамлення півмісяця з зірками на ньому; рослинно-геометричний орнамент по периметру деки, навколо голосника та на голівці. Музичні інструменти під брендом Раффаелє Калаче продовжують виготовлятися і по теперішній час.
Цей музичний інструмент неаполітанскої конструкції є єдиним у колекції музею, вирізняється своєрідним оздобленням та, як один із екземплярів струнних музичних інструментів, увійшов до наукового каталогу «Струнні музичні інструменти у музейній колекції НМНАПУ» (Т. Русінова, 2019 рік).
Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко
Фото – Катерина Астаулова