Музична скринька ІІ пол. ХІХ ст.
Музична скринька. ІІ пол. ХІХ ст.
Дерево, метал, скло, папір, лак, фабричне виготовлення, інтарсія, друк
62 х 24 х 19 см
м. Київ
Музична скринька (нім. Spieldose) – невеликий автоматично запрограмований заводний інструмент, під кришкою якого знаходиться механізм – металевий вал, на якому записані мелодії. Джерело звучання – набір металевих язичків ("гребінка") різної величини, кожен із яких видає звук заданої висоти. Валик зі штифтами, який обертається за допомогою заводної пружини, чіпляє в потрібний момент за зубці "гребінки", примушуючи їх відтворювати мелодію. У деяких музичних скриньках вісь валика має гвинтову нарізку, внаслідок чого, валик при грі пересовується по довжині осі. Це дозволяє фіксувати на ньому більш довгу мелодію (або декілька коротких).
Національний музей народної архітектури та побуту України має у фондовому зібранні чотири музичні скриньки, виготовлені фірмою І.Ф. Кордеса у II половині ХIХ століття за швейцарським патентом фірми Mermod. Продавали їх у магазині та майстерні музичних інструментів на Хрещатику. Дуже популярні в ХVIII – ХIХ століттях музичні скриньки, з появою грамофона у ХХ столітті, вийшли із ужитку.
Представлена музична скринька з фондового зібрання НМНАПУ – єдина працююча, яка відтворює 10 різних мелодій, список яких розміщено на внутрішній стороні кришки (фото додається). Кришка ззовні оздоблена квітковим орнаментом у техніці інтарсія. Вона ввійшла у каталожне видання «Золотий фонд України. Клавішні та автоматично запрограмовані музичні інструменти з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України» у 2017 році, а у 2019 році експонувалась на виставці «Вернісаж гармонії», присвяченій 50-ти річчю заснування музею.
Посилання:
Каталог «Золотий фонд України. Клавішні та автоматично запрограмовані музичні інструменти з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України» https://www.pyrohiv.com/activities/klavishni-ta-avtomatichno-zaprogramovani-muzichni-instrumenti.html
Виставка «Вернісаж гармонії» - https://www.pyrohiv.com/news/vistavka-vernisazh-garmonii.html
Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко
Фото – Катерина Астаулова