Острозька Біблія. 1581 р.

Острозька Біблія. 1581 р.
обкладинка – 31,2 х 22,1 х 11;
блок – 28 х 19 х 7,5;
застібки – 10 х 2,5.
Папір, шкіра, дерево, тканина, метал, друк, тиснення.
м. Острог, Рівненська обл.
Острозька Біблія це перший повний переклад Біблії церковнослов'янською мовою, надрукований на папері з філігранями Буської папірні, з численними заставками, кінцівками та ініціалами. Один із раритетних екземплярів Острозької Біблії зберігається у фондовому зібранні Національного музею народної архітектури та побуту України. З фондово-облікової документації відомо, що стародрук знаходився у приватній колекції чернівецького збирача та колекціонера рідкісних видань Миколи Чорнописького, у жовтні 1971 року надійшов до музею від іншої приватної особи.
За довідкою, після обстеження та проведення реставраційних робіт художником-реставратором Національного науково-дослідного реставраційного центру України Ігорем Стадніченкому 2014 році, цей екземпляр надруковано 12 серпня 1581 року у місті Острог друкарем Іваном Федоровим.
На початку кожного розділу Біблії – заставка з рослинним чорно-білим орнаментом, назви розділів червоного кольору. Формат заставки значно більший основного тексту; кожна глава починається із декорованого рослинним орнаментом ініціалу. Є написи та схематичні малюнки, зроблені олівцем. Книга має дві застібки зі шкіри та металу жовтого кольору. Обкладинка – дерев’яні дошки (оригінальні) обтягнуті натуральною шкірою, корінець із тканини. Посередині обкладинки в орнаментальній подвійній рамці – тиснений медальйон із Розп’яттям.
Музейний стародрук складається із 591 (п’ятсот дев’яносто одного) аркуша, пронумерованого простим олівцем латинськими цифрами. Із них 590 (п’ятсот дев’яносто) аркушів оригінального, друкованого тексту; один аркуші з рукописним текстом; 11 сторінок – не нумеровані, із написами та схемами від руки (цифри, написи, схематичні малюнки, зроблені простим хімічним та коричневим олівцями).
Заповіді Острозької Біблії, маючи майже 450-річну історію, залишаються непорушним законом для всього прогресивного людства.




 

Залиште свій коментар