Папка «Берегиня»
Папка «Берегиня». 1997 р.
Майстриня – Шулепа Ольга
31,5 х 21 см
Шкіра, фарба, ручне виготовлення, рельєфне тиснення, тонування
м. Київ
Вид прикладного мистецтва – тиснення на шкірі здавна відомий у карпатському регіоні. Ним займались цілі покоління гуцульських майстрів, які виробляли прикрашені тисненням шкіряні постоли, черевики, чижми (чоботи), череси (пояси), тобівки (шкіряні сумки), гаманці, «мошонки» (торбинка для табаку), кресані (капелюх), кінську упряж тощо. У наш час, цю традицію по виготовленню шкіряних виробів у техніці тиснення, продовжує сучасна майстриня косівської школи Ольга Шулепа (1960 р. н.). Її твори, зокрема, адресні папки, знаходяться у приватних колекціях України та закордоном. Національний музей народної архітектури та побуту України є власником однієї з перших робіт майстрині – папка «Берегиня» 1997 року виготовлення, переданою в дар Дирекцією художніх виставок України.
Представлена робота папка «Берегиня», виконана у техніці тиснення (штампування). Це процес часткової або повної обробки натуральної шкіри за допомогою гарячого тиску («лавокс») – зручний варіант роботи з перенесення відбитків на шкіру. Цей метод дозволяє отримати чітке зображення на виробах будь-якої товщини шкіри. Шкіряна папка з фондової колекції музею світло-вохристого відтінку, на палітурці виконано символічне зображення «Берегині». Обриси та елементи візерунка у вигляді геометричних фігур, що утворюють по вертикалі: тризуб, постать Берегині-Оранти у народному одязі (крилата плахта), з піднятими руками та зображенням у її чреві символічного зародження нового життя (пророщене зерно). В основі тризуба хрест, над головою Берегині – сяйво з трьох променів. Кольори: світло та темно-вохристий, світло та темно-оливковий, світло-брунатний. На звороті нижньої обкладинки прямокутне тиснення по периметру та клеймо автора у правому нижньому куті – тиснене коло з ініціалами.
28 червня Україна відзначає День Конституції, у якій основним символом Державності є герб у формі тризуба. Цей національний атрибут, відображений авторкою на папці «Берегиня», в наш час, є безперечним доказом усвідомленням самоідентичності українців.
Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко
Фото – Володимир Савич