Ріг вівчарський кін. ХІХ – поч. ХХ ст.

Ріг вівчарський. ІІ пол. ХІХ ст. 

ріг, метал 

40 х 6 х 2 см

с. Річка, Косівський р-н, Івано-Франківська обл.

 

Духові інструменти відносяться до найдавніших за часом виникнення. Першими духовими інструментами були різні предмети з оточення, на яких можна було відтворити музичний звук: роги та порожнисті кістки тварин, раковини молюсків, трубки з очерету та інших рослин, з яких легко видаляється серцевина. Подібно до ударних, духові інструменти спочатку мали в житті людини прикладне значення: насамперед вони були засобом передачі сигналів на досить велику відстань у мисливців, пастухів, у війську [*, с. 23- 27].

Мисливські роги стають справжніми музичними інструментами та переходять на службу мистецтва коли з них стало можливим видобути ряд звуків за допомогою відповідних вертикальних вирізів — отворів на тілі рога. Пристосувавши до рога тростину (одинарну чи подвійну), докорінно змінювали тембр його звука. Тож не дивно, що ріг, маючи готовий розтруб, який формував музичний звук і надавав йому відповідної сили, став основою для створення вже інших за характером звука духових інструментів. 

Ріг – найдавніший і найпростіший духовий інструмент з мундштуком. Широка частина рога слугувала розтрубом, вузьку частину зрізали, щоб був невеличкий отвір, при вдуванні в який видобувався звук. Як приклад, два інструменти Х ст. із рогів тура знайдених у Чорній могилі (Чернігів). Як виявилося, це не просто ріг, а труба, на якій можна видобути лише один звук.

Таких музичних інструментів у музейній колекції 13 одиниць зберігання, різняться вони за зовнішнім виглядом, матеріалом, розмірами, походженням. Представлений вівчарський ріг має розтруб, опоясаний білим металом. Мундштук та подвійний цеп зі скобою виготовлені з металу жовтого кольору.   Інструмент був популяризований на виставці «Українські народні музичні інструменти ХVІІІ-ХХ століть» у 2016 році та досліджений у науковому каталозі «Ударні та духові музичні інструменти у музейній колекції НМНАПУ» у 2017 році (автор - Русінова Тамара).

        

* Гуменюк А.І. Українські народні музичні інструменти. К., Наукова думка, 1967, 243 с.

 

Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко  

Фото – Катерина Астаулова 

Залиште свій коментар