Виставка "Музей – моя доля"

Запрошуємо відвідати постійно діючу виставку «Музей – моя доля» (у хаті з Полтавської області на експозиції «Українське село 60-х – 70-х рр. ХХ ст.»), присвячену вшануванню пам’яті видатного українського вченого-етнографа Олексія Долі.
 

Олексій Леонтійович Доля (17 січня 1964 р. – 4 грудня 2017 р.) – видатний український учений-етнограф. З 1985 по 2008 р. працював у Національному музеї народної архітектури та побуту України, пройшовши шлях від молодшого наукового співробітника-ентузіаста до одного з найвідоміших фахівців із народного мистецтва в Україні. Олексій Доля зорганізував і здійснив десятки етнографічних експедицій у різні регіони нашої країни. Він зібрав тисячі експонатів: від невеличких горщиків і рушників до унікальних мальованих хат. Опублікував низку науково-популярних статей, присвячених різним аспектам розвитку музейництва.

Справою свого життя він вважав відродження, розвиток і примноження традицій народного мистецтва. З його ініціативи Музей просто неба став своєрідною платформою розвитку руху народних майстрів. За активного сприяння Олексія Долі щорічні весняні етнографічні ярмарки в Музеї стали справжнім святом народного мистецтва. На них були представлені всі українські традиційні промисли й ремесла: гончарство, ложкарство, вишивка, ліжникарство, різьбярство, дитяча іграшка тощо. 

Головний внесок Олексія Долі у збереження і примноження народної культури полягає в популяризації народних традицій серед широких верств населення. Він був незмінним науковим консультантом телепередач із народної творчості, зокрема проєктів «Майстер-клас із Наталкою Фіцич», «Культ предків», документальних фільмів «Консонанс», «Наворожити долю», «Спадок нації», а також комп’ютерної гри «Лісова пісня». До останнього дня працював над повнометражним фільмом про українську мову та русифікацію «Соловей співає». Олексій Доля стояв біля витоків і був одним із організаторів фестивалів «Червона рута», «Країна мрій». Він є автором виставкового проєкту «Українська народна іграшка та лялька», який протягом десяти років презентувався виставками в різних містах України. Олексій Доля наголошував, що іграшка є ефективним засобом виховання молодого покоління, способом збереження та безперервної передачі з роду в рід кращих традицій українського народу.

За значний особистий внесок у збереження й популяризацію історико-культурної спадщини України, розвиток музейної справи, високий професіоналізм Указом Президента від 17 травня 2006 року Олексію Долі надано почесне звання «Заслужений працівник культури України». 

8 листопада 2017 року за свою активну волонтерську діяльність він був нагороджений медаллю «За жертовність і любов до України», а 30 листопада 2017 року став одним із трьох лауреатів волонтерської премії «Євромайдан SOS». 

У листопаді 2017 року, за декілька тижнів до смерті, Олексій Доля прийняв чернецтво з іменем Нестор у Свято-Михайлівському Золотоверхому чоловічому монастирі міста Києва. Похований на чернечому цвинтарі під Києвом. За декілька днів до смерті сказав: «Я свою місію виконав».

 У НМНАП України в експозиції «Українське село 60-х – 70-х рр. ХХ ст.» в хаті з Полтавської області створено постійно діючу виставку «Музей – моя доля», присвячену вшануванню пам’яті видатного українського вченого-етнографа. На виставці представлені роботи сучасних майстрів – почесних учасників ярмарків народного мистецтва, які щороку проводяться в Музеї просто неба. Усі вони є «відкриттям» Олексія Долі, який у численних експедиціях на всій території України вишукував талановитих умільців і запрошував їх до участі в музейних ярмарках. Це В. Андрощук, О. Базелєєв, І. Білай, В. Бович, Н. Бойко, В. Варшавський, Г. Вовкула, В. Гоголєв, В. Іншаков, В. Каракуц, Г. Копильчук, Л. Маковійчук-Гумен, В. Мацелла, Р. Павленко, О. Попова, І. Приходько, М. Римар, Л. Тимошенко, Г. Тихонов, Л. Турукіна, О. Філатова, Г. Шкрібляк. 

На виставці експонуються вироби з різних матеріалів (соломка, рогоза, дерево, глина, тканина, нитки), що представляють типові промисли та ремесла різних регіонів України.

Особливою частиною виставки є експозиція меморіальної кімнати з особистими речами Олексія Долі. Серед дивовижних предметів українського традиційного мистецтва тут знаходиться унікальний одяг, створений і вишитий  руками майстринь саме для Олексія Долі. Його улюблена полотняна сорочка, яка слугувала йому візитівкою на всіх ярмарках і святах, і зараз презентує свого господаря вишитими вітряками й закарбованим написом – «ДОЛЯ».

 

1.jpg



 

 

2.jpg
Білай І. “Баранчик”, виплетений з соломи та кукурудзи, 2019 р.

3.jpg
 

Білай І. "Жар-птиця", виплетена з соломи, 2019 р.

4.jpg
 

Козак-Ділета І. Кахля. Косівська кераміка. Кін. ХХ ст.

5_2.jpg
 

6.jpg
 

Турукіна Л. Писанка. 2019 р.

7.jpg
 

Кахля для печі

8.jpg
 

Павленко Р. Хрест з пшеничних колосків. 2019 р.

9.jpg
 

Грибан С. Сорочка, вишивка хрестом. Поч. ХХІ ст.

10.jpg
 

Мисочка. Косівська кераміка. Кін. ХХ ст.

11.jpg
 

Скрибін Р. Таріль. Кримсько-татарська кераміка. Кін. ХХ ст.

12.jpg
 

Скрибін Р. Таріль. Кримсько-татарська кераміка. Кін. ХХ ст.

13.jpg
 

Скрибін Р. Таріль. Кримсько-татарська кераміка. Кін. ХХ ст.

14.jpg
 

Мисочка. Кін. ХХ ст.

15.jpg
 

Таріль дерев'яна. Різьблення. 2019 р.

16.jpg
 

Таріль дерев'яна. Різьблення. 2019 р.


 


 

 



 

  

Анонси подій

27.09 - 28.10
Пт
00:00

На виставці ви побачите неймовірні скарби з типової весільної скрині з приданим: унікальні жіночі сорочки...

Із 19.10
Сб
00:00

В основі нашого фестивалю – шана його величності – Гарбузу, який є символом української обрядовості, дост...

15.03 - 03.11

Виставка зооморфної кераміки з фондової колекції НМНАПУ

Із 16.01

Постійно діюча виставка, присвячена етнографу Олексію Долі