Поділля

У Національному музеї народної архітектури та побуту України на східному схилі центрального пагорба розташована експозиція «Поділля», площа якої займає приблизно 6 га. До неї входять 8 житлових та 15 господарських споруд, церква із дзвіницею, шкальня (шинок), два млини. Загальний образ експозиції відтворює колорит південних сіл Вінницької, Хмельницької, Тернопільської областей, сходу Чернівеччини та півночі Одещини.

Для Поділля характерний двір із вільно розташованими незв’язаними між собою будівлями й орієнтацією житла переднім фасадом на південь або південний схід. У другій половині ХІХ століття в конструкції будівель переважав каркас, що заповнювався деревом та глиносоломою з наступною обмазкою та побілкою. 

Велику роль у традиційній архітектурі Поділля відігравав місцевий камінь (вапняк, пісковик, черепашник), з якого зводили огорожі, мури, споруди різного призначення, а також вимощували деякі ділянки у дворах та на вулиці. 

Ще однією особливістю подільської народної архітектури є широке застосування в декорі поліхромних розписів, підводок, кольорового фарбування стін як житла, так і господарських будівель.

В інтер’єрах архітектурних пам’яток представлені оригінальні предмети повсякденного вжитку, мистецькі витвори, знаряддя праці, що знайомлять відвідувачів музею з основними та допоміжними заняттями подолян, зокрема землеробством, тваринництвом, гончарством, ткацтвом, каменотесним і деревообробним промислами тощо.